Peyronie Plağı Tedavisi
Peyronie
4 Ağustos 2016
Peyroni Hastalığının Bitkisel Tedavisi
Peyronie Bitkisel Tedavi
3 Eylül 2016

Penis Eğriliği

Peyronie Plağı

Peyronie Plağı

Uzman Desteği Alın

Penis Eğriliği

Penis eğriliği, penis içindeki bağdoku kılıfının bir kısmının sertleşme sırasında penisin bir açı yaparak bükülmesine neden olduğu bir penis bozukluğudur. Peyronie hastalığı, peniste sertleşme yetersizliğine neden olabilmektedir. Peyronie olan hastalarda cinsel ilişki zor ve oldukça ağrılıdır. Peyronie nedenleri ve tedavisi için makaleyi okumaya devam edebilirsiniz.

Penis Eğriliği Nasıl Oluşur?

Peyronie peniste oluşan kireçlenmeye bağlı gelişir. Tıp dilinde penisteki eğrilik, peyroni olarak adlandırılır. Peyronie iltihaptan kaynaklanabilir. ya da ırsi olabilir. Şeker hastalarında da penis eğriliği sık görülür. Peyronie hafif bir iltihabi sertlik olarak başlar ve giderek büyür ve penisin büyük bölümünde kireçlenme oluşturur. Penis kireçlenmenin oluştuğu bölgeye doğru eğilir. Peyronie sertleşme ve ilişki esnasında ağrıya yol açar.

Peyronie bazı hastalarda zamanla kendiliğinden geçebilir. Ancak genelde penisteki kireçlenmenin giderilebilmesi için ilaç tedavisine ihtiyaç duyulur. Düzenli bir şekilde uygulanan tedaviyle peyronie en geç 4-5 ay içerisinde ortadan kalkabilmektedir. Yaygın inanışın aksine penis eğriliğini tedavi etmek için peniste tam eğriliğin oluşması beklenmemelidir. Peniste kireçlenme farkedilir farkedilmez kireçlenmeyi yok eden proteolitik tedaviye başlanmalıdır.

Proteolitik tedavi peniste biriken aşırı proteini yıkarak kireçlenmeyi ortadan kaldırır. En iyi protein yıkıcı madde zencefil , ananas gibi bitkilerde bulunmaktadır. Zencefil, çörekotu, ısırgan, ginseng gibi iltihap ve kireçlenme giderici bitkiler birlikte 4-5 ay uygulanırsa penis eğriliği ortadan kalkabilmektedir. Ayrıca bu bitkiler kişide sertleşme ya da cinsel isteksizlik varsa onları da tedavi edebilmektedir.

Peyronie Tedavisi

Peyronie tedavisinde bir çok cerrahi yöntem kullanılmaktadır. Peyronie için kullanılan bu yöntemler arasında protez penis, vücudun diğer bölgelerinden alınan dokunun penise nakledilmesi en yaygındır. Ancak bu uygulamalar penis eğriliği tedavisi için zahmetli uygulamalardır ve etkileri kesin değildir.
Peyronie tedavisi için ilaç seçenekleri de vardır. Günümüze kadar bir çok ilaç peyronie tedavi için uygulanmıştır. Peyronie için kullanılan ilaçlar arasında E vitamini, potasyum paraamino benzoik asit, intralezyonal steroidler, tamoksifen ve kolşisin sayılabilir. Ayrıca penis eğriliği tedavisi için etkili doğal içerikli ilaçlar da geliştirilmiştir.

Peyronie hastalığı hakkındaki makaleyi okudunuz. Peyronie hastalığı hakkında detaylı bilgi için hekiminize başvurabilirisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir