Peyronie Hastalığı Belirtileri

peyronie-bitkisel-tedavisi
Penis Eğriliği Nedenleri
4 Ağustos 2016

Peyronie Hastalığı Belirtileri

Peyronie Plağı Tedavisi

Peyronie Plağı Tedavisi

Uzman Desteği Alın

Peyronie Hastalığı Belirtileri

Peyronie hastalığı belirtileri, peyronie hastalığı nedir, peyronie hastalığı nedenleri, peyronie hastalığı evreleri hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale.

Peyronie Hastalığı Nedir

Penisin üzerinde sert plakların oluşması ile peniste şekil bozukluğu oluşturan bir hastalıktır.

Peyronie hastalığı, penis tüplerini(korpus kavernosum) saran tunika albuginea denilen kılıfın yapısındaki değişiklik oluşması. Bu değişikliğe bağlı olarak peniste şekil bozukluğu yapan sert plaklar oluşması durumudur. Penisteki lezyonlar genelde penisin üst tarafında ortaya çıkmaktadır. Hastalık en sık 40-60 yaşlar arasında gözlenir.

Peyronie Hastalığı Nedenleri

Penis ereksiyonda iken penisteki zorlanmalar(eğilme , bükülme gibi) kılıfta mikrotravmalara yol açmaktadır. Bu mikrotravmalara bağlı oluşan hasarın iyileşme döneminde vücuttan salgılanan maddeler sebebiyle plak (peyronie plağı) gelişmektedir. Plak sert kireçlenmiş bir doku özelliği göstermektedir. Plak büyüklüğüne ve yerine bağlı olarak peniste belirli bir yöne doğru eğilme ve penis çevresinde daralma gelişebilmektedir.

Penis zorlanmasının çok olabileceği kadının üstte olduğu pozisyonda çok ilişkiye girenlerde peyronie hastalığının daha sık görüldüğü belirtilmiştir. Peniste doğuştan itibaren eğrilik olanlarda da ilişki sırasında peniste kıvrılma, zorlanma ihtimali daha yüksektir. Penis eğriliği olan hastalarda da peyronie hastalığı gelişme ihtimali daha yüksektir.

Peyronie hastalığı şeker hastalarında, sigara, alkol kullananlarda, hipertansiyonu olanlarda daha yüksek oranda görülmektedir.

Peyronie hastalığında % 3-13 oranında kendiliğinde düzelme bildirilmiştir. Hastalığın ilk 6 ay – 1 yıl içerisinde medikal tedavi verilir, düzelme olmayan hastalarda diğer tedaviler uygulanır.

Peyronie Hastalığı Belirtileri

Peyronie hastalarında , peniste eğrilik, ağrı, sertleşme sorununun ilerlemesi, penis boyunun kısalması gibi bulgular görülür.

Hastaların bazıları peyronie plağının olduğu bölgeye kadar penis sertliğini iyi olduğunu belirtirir. Plaktan penis ucuna kadar olan bölgede penis sertliğinin daha az olduğundan şikayet etmektedirler.

Peyronie Hastalığı Evreleri

Peyronie hastalığı 2 evreden oluşan bir hastalıktır. Peyronie hastalığında birinci evre akut dönem ikinci dönem ise kronik dönem olarak adlandırılır.

Akut Dönem : Bu dönem 6 – 18 ay sürer. Bu dönemde plak oluşumu gerçekleşir. Plak çok sert değildir. Peniste ağrı hissedilir. Bu ağrı en baskın olarak cinsel ilişki ve ereksiyon durumlarında ortaya çıkar. Peniste plak olan kısma doğru hafif bir eğilme gözlenir. Bu nedenlerle cinsel ilişki sırasında zorluklar yaşanabilir.

Kronik Dönem : Peyronie hastalığının ikinci evresi ise kronik dönemdir. Bu dönemde penisteki plak büyür ve sertleşir. Bazı hastalarda bu plak bir bilezik görünümünü alır. Sertleşme durumunda penis kum saati görünümü alır. Fakat bu durum çok nadir görülür. İkinci kronik dönemde penis oluşan plak yönüne doğru 90 derece veya daha fazla eğilir. Peniste kısalma olabilir. Ağrılar yoğunlaşır. Bu durumlar cinsel ilişkiyi imkansız kılar.

Peyronie Hastalığı Belirtileri hakkında yazılmış makaleyi okudunuz. Peyronie Hastalığı Belirtileri hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz. Peyronie Hastalığı Belirtileri hakkında bilgi için uzman bir hekime danışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir